Zostań bohaterem dnia – oddaj krew w Toruniu już w najbliższy czwartek

Chociaż medycyna nieustannie się rozwija, to do dnia dzisiejszego nie udało się wynaleźć skutecznej substytuty dla ludzkiej krwi. W najbliższy czwartek, 20 czerwca, specjalnie wyposażony ambulans należący do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, zostanie zaparkowany na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. To okazja, by oddać krew i pomóc innym. Tego typu akcje odbywają się co miesiąc i w tym roku pomogło już blisko stu krwiodawcom.

Marszałek Piotr Całbecki przypomina, że każdy z nas może uratować życie poprzez honorowe oddawanie krwi. Zachęca także wszystkich zdolnych do udziału w akcji, aby wzięli w niej udział.

Krwiodawcą może zostać każda pełnoletnia osoba, która nie ukończyła jeszcze 65 roku życia. Ważne jest, aby była zdrowa, nie miała objawów infekcji oraz ważyła przynajmniej 50 kg. Przy zgłoszeniu się na oddanie krwi konieczne jest posiadanie dokumentu ze zdjęciem, potwierdzającego tożsamość oraz numer PESEL. Przed oddaniem krwi zaleca się spożywanie lekkich posiłków, unikanie tłuszczów zwierzęcych, ograniczenie palenia papierosów i konsumpcji alkoholu. Dodatkowo należy pamiętać o wypiciu około 2 litrów płynów w ciągu dnia poprzedzającego oddanie krwi.

Oddawanie krwi stanowi bezpieczny proces. Stosuje się jednorazowy sprzęt medyczny, co eliminuje ryzyko zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Odwiedziny w ambulansie zaczynają się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji, a następnie pobiera się próbkę krwi do badań. Sam proces pobierania krwi trwa około 5-10 minut (pobierana ilość to zazwyczaj 450 ml), po którym następuje kwadrans odpoczynku. Po oddaniu krwi, krwiodawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolady i soku.

20 czerwca, czwartkowe popołudnie, przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu – tutaj zaparkuje ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Godziny pracy ambulansu to 13-17. Kolejne terminy na ten rok to: 18 lipca, 19 września, 17 października, 21 listopada i 19 grudnia.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest ponad 33 tysiące honorowych krwiodawców, co stanowi blisko 2 procent mieszkańców tego regionu – podaje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.