Zaplanowano dodatkową parę pociągów na trasie Toruń – Czernikowo w Powiecie Toruńskim

Linia kolejowa nr 27, która łączy Toruń Wschodni z Czernikowo, zyska dodatkową parę pociągów od 11 grudnia 2023 roku. To osiągnięcie jest efektem umowy między samorządami Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Toruńskiego oraz gmin Lubicz, Obrowo i Czernikowo. Porozumienie to zostało oficjalnie podpisane w Urzędzie Marszałkowskim 12 października.

Starosta Toruński Marek Olszewski dążył do poprawy komunikacji kolejowej dla mieszkańców gmin wschodniej części powiatu. Dzięki wielu rozmowom z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydentem Miasta Torunia, udało się osiągnąć konsensus.

Nowy rozkład jazdy, obowiązujący od 11 grudnia, uwzględni dodatkową parę pociągów kursujących na trasie Toruń Główny – Czernikowo od poniedziałku do piątku. Pociąg wyruszy z Torunia Głównego o godzinie 7:12, docierając do Czernikowo około godziny 7:50. Podróż powrotna z Czernikowa rozpocznie się o godzinie 7:55, a pociąg dotrze na Toruń Główny po 38 minutach.

Przewidywane roczne koszty utrzymania dodatkowej pary pociągów zostaną podzielone pomiędzy samorządy. 40 procent pokryje Województwo Kujawsko-Pomorskie, a pozostałe 60 procent zostanie sfinansowane przez Powiat Toruński, Gminę Lubicz, Gminę Obrowo i Gminę Czernikowo.

Projekt ten jest pionierskim przedsięwzięciem w naszych regionalnych samorządach, zakładającym ich finansowe zaangażowanie w działanie komunikacji kolejowej. Dzięki staraniom Wójta, Marszałka oraz Prezydenta miasta Torunia projekt został zrealizowany. Starosta Toruński Marek Olszewski ma nadzieję na dalszy rozwój tej inicjatywy, mówiąc o planach uruchomienia pięciu nowych przystanków oraz co najmniej dziesięciu par pociągów dziennie w przyszłości.

W ceremonii podpisania porozumienia uczestniczył również Wicestarosta Toruński Michał Ramlau.