Zapewnienie kontynuacji bezpłatnej jazdy na autostradzie A1 Gdańsk – Toruń

Deklaracja podana do publicznej wiadomości przez Donalda Tuska, premiera Polski, w dniu 19 grudnia, potwierdziła, że kierowcy nadal będą mogli korzystać z autostrady A1 pomiędzy Gdańskiem a Toruniem bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Tusk podkreślił, że po zakończeniu obecnego okresu, w którym kierowcy mieli możliwość korzystania z koncesyjnego odcinka tej autostrady bez żadnych opłat, ten okres zostanie przedłużony. Zastanawiacie się, które z polskich autostrad nadal są płatne?

Autostrada A1 Gdańsk – Toruń została zwolniona z opłat od dnia 4 września 2023 roku. Decyzję o tym podjął poprzedni rząd, umożliwiając kierowcom samochodów osobowych i motocykli korzystanie z tego płatnego odcinka bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat. Chodzi tutaj o odcinek o długości 150 kilometrów na autostradzie A1, który jest zarządzany przez spółkę Gdańsk Transport Company S.A.

Początkowo, decyzja Ministra Infrastruktury z 4 września 2023 roku miała zwolnić kierowców z opłat za przejazd tym odcinkiem autostrady A1 do końca tego samego roku. Po tym czasie, autostrada miała stać się znów płatna.

Jednak podczas posiedzenia rządu z dnia 19 grudnia, premier Tusk zadeklarował przedłużenie tego okresu bezpłatnej jazdy, aby kierowcy mogli nadal korzystać z tego odcinka autostrady A1 bez żadnych opłat.

Od pierwszego lipca 2023 roku, polscy kierowcy mogą korzystać bezpłatnie z niektórych odcinków autostrad, które były wcześniej płatne i są zarządzane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Dotyczy to następujących odcinków: A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Nadal jednak są odcinki autostrady A4 Katowice – Kraków i A2 Konin-Nowy Tomyśl, które są zarządzane odpowiednio przez Stalexport Autostradę Małopolską i Autostrada Wielkopolska, gdzie opłata za przejazd jest nadal wymagana.