Wykopaliska archeologiczne w sercu Torunia: Naukowcy z UMK poszukują średniowiecznych ruin

Zespół badaczy ze znanej uczelni, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ma w najbliższym czasie rozpocząć prace archeologiczne w centralnej części Torunia. Planowane jest, że badania potrwają około roku. Teren poddany zostanie wykopaliskom znajduje się między Bulwarem Filadelfijskim a ulicą Flisacką. Głównym celem przewidzianych prac jest odnalezienie ruin dawnego kompleksu Świętego Ducha, datowanego na okres średniowiecza.

Podczas trwającego remontu Bulwaru Filadelfijskiego natrafiono na ślady po historycznym kompleksie Św. Ducha. W skład tego kompleksu wchodziły różne obiekty, takie jak klasztor, szpital, browar, karczma i cmentarz. Kościół pod wezwaniem Św. Ducha został zbudowany w 1242 roku, jednak w 1656 roku cały kompleks został zniszczony przez siły szwedzkie.

Wyniki badań przeprowadzonych w poprzednim roku przez Pracownię Archeologiczną Alagierscy potwierdziły, że odkrytym fragmentem był mur oporowy skarpy, przy kościele św. Ducha, pochodzący z XIII wieku. Kwestia odkryć na Bulwarze Filadelfijskim wywołała wiele emocji. Część społeczeństwa i ekspertów w dziedzinie archeologii zaproponowała utworzenie na tym terenie parku kulturowego i udostępnienie ruin do publicznego zwiedzania.

Ostatecznie podjęto decyzję o zasypywaniu znalezisk, a kontury muru zaznaczono na nowo ułożonej drodze. Władze miasta zapowiedziały już w listopadzie, że zostanie przeprowadzone szczegółowe badanie terenów pomiędzy Bulwarem Filadelfijskim, Hotelem Bulwar a Bramą Klasztorną.