Wsparcie dla WOPR z Torunia i okolic: drony, defibrylatory i wiele innych

Ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) województwa kujawsko-pomorskiego mogą cieszyć się z nowego sprzętu, który do nich trafił. Marszałek Piotr Całbecki osobiście przekazał jednostkom różnego typu urządzenia, które mają pomóc im w wykonywaniu codziennych obowiązków. Wśród tych sprzętów znalazły się skutery podwodne, drony wyposażone w kamery termowizyjne, sonary, sanie ratownicze, skafandry, plecaki medyczne, radiotelefony, łodzie oraz defibrylatory.

W ceremonii przekazania sprzętu uczestniczyli nie tylko Piotr Całbecki ale także inni przedstawiciele władz regionalnych. Obecni byli między innymi wicemarszałek Dariusz Kurzawa, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Katarzyna Lubańska oraz członkowie zarządu województwa: Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

Marszałek Całbecki wyraził nadzieję, że nowy sprzęt będzie efektywnie wykorzystany do pomocy osobom w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Projekt o wartości 1,1 mln zł, z czego prawie milion złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020, jest kierowany przez WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Uzyskany sprzęt zostanie rozdysponowany pomiędzy osiem jednostek partnerskich projektu, w tym między innymi Rejonowe WOPR w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Kruszwicy, Lipna, Żnina, Tlenia oraz Chełmna.

Samorząd województwa stale dąży do poprawy bezpieczeństwa nad wodą, systematycznie inwestując w nowoczesny sprzęt służący temu celowi. Na pierwszy etap realizacji tego projektu za rok 2023 przewidziano kwotę 1 mln zł z RPO.