Wilki na terenach pod Toruniem – apel gminy o ostrożność

Gmina Łubianka, położona nieopodal Torunia, alarmuje swoich mieszkańców. W ostatnim okresie w jej granicach zaobserwowano wilki. W związku z tym, lokalne władze zwracają się do społeczności z ważnym apelem.

Autorzy komunikatu, który rozpowszechniono na stronie internetowej gminy oraz w mediach społecznościowych, przekazują mieszkańcom prośbę o zachowanie szczególnej ostrożności. To odpowiedź na wiele zgłoszeń dotyczących pojawiania się tych dzikich stworzeń w okolicach domostw.

Dziko żyjące wilki z reguły są nieufne w kontaktach z ludźmi i starają się ich unikać. Jeśli jednak widuje się je blisko zabudowań, oznacza to najczęściej, że szukają one pożywienia. Należy jednak pamiętać, że tak jak wszystkie zwierzęta, wilki mogą reagować nieprzewidywalnie – zwłaszcza gdy są przestraszone, ranne czy chore. Szczególnie niebezpieczne mogą być wilki oswojone przez człowieka.

Wilki są gatunkiem objętym ochroną na terenie Polski. Spotkania z nimi są rzadkością, ponieważ zwierzęta te naturalnie obawiają się ludzi. W sytuacji jednak, gdybyśmy napotkali wilka podczas spaceru po lesie, powinniśmy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

Eksperci przypominają, co zrobić w przypadku spotkania z wilkiem. Wskazują, że warto unieść ręce i poruszać nimi, co pozwoli na rozproszenie naszego zapachu oraz uczyni naszą sylwetkę bardziej widoczną dla wilka. Dobrym pomysłem jest również wykrzyknąć głośno w stronę zwierzęcia. Gdyby wilk nie reagował na te działania i nadal zbliżał się w naszym kierunku, powinniśmy rzucać w jego stronę dostępnymi przedmiotami.

W komunikacie przeczytać można także apel o zgłaszanie każdej niebezpiecznej sytuacji wymagającej reakcji do Straży Gminnej w Łubiance. Przypomniano również, że zabicie wilka wiąże się z konsekwencjami prawnymi, takimi jak pięć lat więzienia. Zakazane jest też płoszenie oraz odławianie tych zwierząt.