Wielkie otwarcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu

W czwartek na ulicy Starotoruńskiej w Toruniu odbyły się uroczystości związane z inauguracją działalności Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Czterolecie budowy obiektu zaowocowało miejscem, gdzie zgromadzono dokumentację opisującą ponad tysiąc lat historii chrześcijańskiej Polski oraz wydarzenia z przeszłości naszego kraju, które przyczyniły się do kształtowania współczesnej Europy.

Ta unikalna instytucja muzealna zlokalizowana jest w pobliżu toruńskiego sanktuarium przy ulicy Starotoruńskiej. Jej powstanie wynika z umowy podpisanej w 2018 roku przez fundację Lux Veritatis i profesora Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Założenie muzeum było możliwe dzięki finansowemu wsparciu o łącznej sumie przekraczającej 180 milionów złotych, przy zaangażowaniu środków własnych fundacji na poziomie 90 milionów złotych. Misją instytucji jest propagowanie wiedzy o historii polskiego chrześcijaństwa, z wyjątkowym uwzględnieniem postaci Jana Pawła II – papieża z Polski, którego tytuł książki „Pamięć i Tożsamość” stał się inspiracją dla nazwy muzeum.

W zbiorach muzeum znajdzie miejsce wystawa dedykowana naukom św. Jana Pawła II. Ponadto, zwiedzający będą mogli zapoznać się z ekspozycją prezentującą historię pomocy Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej.

Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się w czwartek z udziałem przedstawicieli rządu, w tym profesora Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.