„Wędrówki rodzinne z PTTK”

W sobotę 8 kwietnia 2023 r. oddział miejski Polskiego Towarzystwa Turystyki Mariana Sydowa z Torunia zaprasza na kolejną wyprawę krajoznawczo-pieszą w ramach popularnego cyklu „Rodzinne wędrówki z PTTK”. Spotkanie turystyczne odbędzie się o godzinie 10.00 przy Szpitalu Dziecięcym na os. Na Skarpie.

Trasa o długości około 10 km prowadzi przez las, przez rzekę Drwęcę i z powrotem do szpitala. Wycieczkę poprowadzą przewodnicy PTTK Tadeusz Perlik i Marek Krusiński. Podczas imprezy odbędzie się konkurs na „Najpiękniejszą Pisankę” przyniesioną przez uczestników, z akcentami wielkanocnymi. Dowolna technika zdobienia jaj – dla posiadacza najpiękniejszego jajka przewidziana nagroda

„Drwęca to jedna z dwóch głównych rzek regionu, prawy dopływ Wisły. Na przestrzeni lat obowiązywały różne jej nazwy np. w 1243 r. – Drewanza, w 1312 r. Drwance czy w XVIII w. – Drewenz. Źródła rzeki znajdują się niedaleko miejscowości Drwęck i Czarciego Jaru, u podnóża Góry Dylewskiej na wysokości 192 m n.p.m. Po prawie 30 km od źródła wpływa do jez. Drwęckiego. Drwęca posiada łącznie długość około 220 km. Przepływa m.in. przez Ostródę, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnicę, Golub-Dobrzyń oraz przez część Torunia – Kaszczorek. Zasilana jest wodami wielu rzek i rzeczek m.in. przez Wel, Skarlankę, Gizelę, Iławkę, Elszkę, Rudę, Górzankę, Brynicę, Pissę, Kujawkę, Strugę, Rypienicę, Ruziec, Lubiankę, Strugę Rychnowską, Strugę Lubicką, a także Jordan w Złotorii. Rzeka uchodzi do Wisły obok ruin  zamku króla Kazimierza Wielkiego w Złotorii, na wysokości 36,6 m npm” – informują organizatorzy.