Utwory Grzegorza Ciechowskiego zabrzmią w toruńskim tramwaju nr 313 podczas Dni Grzegorza Ciechowskiego w 2023 r.

W dniach od 14 do 17 grudnia 2023 roku, pasażerowie tramwaju numer 313 w Toruniu będą mieli wyjątkową okazję posłuchać utworów Grzegorza Ciechowskiego, znanego kompozytora, autora tekstów, wokalisty i producenta. Ten niecodzienny muzyczny projekt realizowany jest przez Miejski Zakład Komunikacji oraz Toruńską Agendę Kulturalną, które co roku aktywnie uczestniczą w obchodach Dni Grzegorza Ciechowskiego.

Grzegorz Ciechowski rozpoczął swoją imponującą karierę muzyczną w Toruniu, właśnie w Klubie Od Nowa, na początku lat 80. XX wieku. Tam też powstała znana rockowa formacja Republika, która dzięki niemu odnosiła swoje pierwsze sukcesy. Z Torunia pochodzą także takie przeboje zespołu jak „Biała flaga”, „Kombinat” czy „Śmierć w bikini”. Twórczość Ciechowskiego, zarówno jego dokonania z Republiką, jak i solowe projekty – Obywatel GC czy Grzegorz z Ciechowa, zasługuje na miano niezwykle innowacyjnej i na trwałe zapisała się w kanonie polskiej muzyki rozrywkowej.

Przełomową karierę Ciechowskiego zakończyła niespodziewana śmierć, która nastąpiła 22 grudnia 2001 roku podczas operacji serca. Od tego tragicznego momentu, co roku fani z całego kraju przybywają do Torunia, aby uczcić pamięć o tym niezwykłym artyście. Początkowo odbywał się tam doroczny koncert ku czci Ciechowskiego w Klubie Od Nowa, a potem ewoluował w kilkudniowy festiwal noszący imię tego wielkiego twórcy.

Podczas Dni Grzegorza Ciechowskiego, które w 2023 roku odbędą się między 14 a 17 grudnia, pasażerowie tramwaju numer 313, którego patronem jest właśnie Ciechowski, będą mogli cieszyć się słuchając jego najbardziej znanych utworów, takich jak „Nie pytaj o Polskę”, „Biała flaga”, „Mamona”, „Tak…, tak… to ja” czy „Przyznaję się do winy”.

Pierwszego dnia Dni Grzegorza Ciechowskiego tramwaj nr 313 będzie kursować na trasie linii nr 1. W trakcie podróży minie wiele miejsc związanych z życiem i twórczością artysty – m.in. uniwersytet, na którym studiował, Klub Od Nowa, gdzie Republika święciła swoje pierwsze triumfy, oraz osiedle Rubinkowo, gdzie Ciechowski mieszkał przez pewien czas.