Toruńska Orkiestra Symfoniczna celebrowała Dzień Matki wyjątkowym koncertem pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego

W dniu 26 maja 2024 roku, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zdecydowała się na niezwykły sposób obchodzenia Dnia Matki. Pod kierunkiem wybitnego polskiego kompozytora, Krzesimira Dębskiego, orkiestra zagrała koncert, w całości poświęcony muzyce filmowej.

Krzesimir Dębski jest znany nie tylko z twórczości współczesnej, ale przede wszystkim z muzyki do filmów. Artysta ma również swoje miejsce w historii Torunia – to on skomponował utwór muzyczny „Cosmopolis” na otwarcie toruńskiej fontanny o tej samej nazwie. W nagraniu tej kompozycji uczestniczyli muzycy z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej. Obraz świateł i wodnych form do muzyki stworzył ceniony reżyser świateł, Bogumił Palewicz.

Podczas koncertu z okazji Dnia Matki, który odbył się w CKK Jordanki, Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod kierownictwem Dębskiego, wykonała najbardziej znane utwory muzyki filmowej, które przyniosły kompozytorowi miejsce wśród najlepszych twórców tego gatunku. Publiczność miała okazję usłyszeć również utwory z hollywoodzkich produkcji.

Podczas tej niezapomnianej nocy, Krzesimir Dębski otrzymał również złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Medal ten, nadaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom i instytucjom zasłużonym dla twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochrony polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Medal wręczył mu prezydent Torunia, Paweł Gulewski.

Krzesimir Dębski jest autorem ścieżek dźwiękowych do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, które zdobyły uznanie zarówno w kraju jak i za granicą. Komponował muzykę do takich filmów jak „Medium”, ”Thomas Falconer”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy” i wielu innych. W 2000 roku ścieżka dźwiękowa z filmu „Ogniem i mieczem” przyniosła Dębskiemu nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award. Rok później, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pyrgos, zdobył nagrodę za muzykę do „W pustyni i w puszczy”. W 2007 roku, Dębski zdobył Emmy za muzykę do serialu „Magiczne Drzewo”.

Za swoją twórczość i wpływ na rozwój polskiej kultury, Dębski został odznaczony Orderem Ecce Homo w 2010 roku. W 2015 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2017 roku medal Pro Patria za „szczególne zasługi dla tradycji niepodległościowej”.