Rekompensacja zieleni w Toruniu: plan na posadzenie 300 drzew

W Toruniu planowane jest posadzenie dokładnie 301 drzew do połowy grudnia tego roku. Właśnie wybrano wykonawców, którzy przystąpią do realizacji tego zadania. Co więcej, zobowiązani będą oni do pielęgnacji nasadzeń przez okres trzech lat. Całość inwestycji pochłonie ponad 653 tysiące złotych.

Zasadzenia mają miejsce na terenach miejskich, na których drzewa obumarły, były chylące się ku upadkowi lub stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i ich mienia. Decyzje o tym podjęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, biorąc pod uwagę również sytuacje, kiedy drzewa musiały zostać usunięte z powodu prowadzonych inwestycji.

Nowe drzewa będą rosły na Skwerze Torwirtów, w Dolinie Marzeń, w Alpinarium oraz Parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski. Nasadzenia zostaną również przeprowadzone przy ulicach Przybyszewskiego, Tatarakaków, Iwanowskiej czy Wałach generała Sikorkiego. Drzewa zasieją także Aleję Św. Jana Pawła II oraz ulice Bydgoską, Matejkę i Słowackiego, a także Kraszewskiego, Broniewskiego oraz Szosę Chełmińską.

Planowane nasadzenia to nie tylko rekompensacja utraconej zieleni, ale także symboliczne uczczenie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – informuje magistrat. Co ważne, wszystkie posadzone drzewa zostaną wyposażone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator. Dzięki temu technologia pozwoli na powolne dostarczanie wody do gleby przez dłuższy czas po jej napełnieniu, co skutecznie zasili drzewa.

W ramach trzyletniej pielęgnacji wykonawcy będą regularnie podlewać drzewa, pielić miejsca nasadzeń oraz uzupełniać korowanie. Dodatkowo planowane jest wymienianie połamanych pali, uzupełnianie wiązań i poprzeczek oraz przeprowadzanie cięć. Gdy zajdzie taka potrzeba, przewidziane jest też zwalczanie szkodników i patogenów.