Premiera nowej książki Katarzyny Kluczwajd – "Toruńskie historie – miejsca i ludzie: śródmieście"

Pierwszy tom serii „Toruńskie historie – miejsca i ludzie: śródmieście”, autorstwa Katarzyny Kluczwajd, ukaże się na rynku 17 października. Wydarzenie to będzie miało miejsce podczas Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej organizowanego przez Książnicę Kopernikańską, a spotkanie z autorką odbędzie się tego samego dnia o godzinie 18 w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8.

Tym samym, „Toruńskie historie – miejsca i ludzie: śródmieście (tom 1)” staje się pięćdziesiątym dziełem w literackim dorobku Katarzyny Kluczwajd. Całość jest wynikiem połączenia materiałów zebranych podczas kwerendy do albumu pocztówek ze śródmieścia z długimi latami gromadzonej wiedzy, uzupełnionej skrupulatnymi poszukiwaniami informacji w archiwalnej prasie. Jak tłumaczy sama autorka, ta metoda pozwoliła jej na pokazanie Torunia z innej perspektywy.

W trzech planowanych tomach „Toruńskie historie – miejsca i ludzie: śródmieście” znajdą się opisy 52 miejsc lub posiadłości zlokalizowanych w śródmieściu Torunia. W historiach tych miejsc pojawiają się postaci toruńskich kupców, handlowców, właścicieli fabryk, budowniczych, architektów, malarzy, rzeźbiarzy, rzemieślników, hotelarzy, rentierów czy wróżbitów. Obok nich znaleźć można także takie sławy jak laureaci Nagrody Nobla – Albert Einstein czy Wilhelm Röntgen.

Sama autorka podkreśla, że badanie sekretów dawnej codzienności i odkrywanie jej protagonistów oraz miejsc, które stanowiły tło dla miejskiego życia jest fascynujące. Dodaje również, że skomplikowane losy mieszkańców Torunia, związane z ich „własnym miejscem na ziemi” tworzą fenomen znanym jako „genius loci” – duch miejsca.