Pojawienie się krwiopijczych meszek w Toruniu wymaga interwencji miasta

Miasto Toruń postanowiło podjąć działania przeciwko meszkom i innym uciążliwym owadom, które zaczęły pojawiać się w dużych ilościach. W tym celu rozpoczęto szeroko zakrojoną akcję oprysków, która obejmie obszar o powierzchni około 80 ha.

Mieszkańcy Torunia zaczęli doświadczać problemu z meszkami od początku bieżącego miesiąca. Zdaniem ekspertów, jest to zjawisko naturalne i związane jest z okresem wylęgu tych owadów. Meszki stają się szczególnie aktywne wieczorem, a ich ukąszenia mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale również bolesne.

Jednak dni meszek w Toruniu zdają się być już policzone. Właśnie rozpoczęły się działania mające na celu zwalczanie tych uciążliwych owadów. Obejmują one opryski, które zostaną przeprowadzone na obszarze o łącznej powierzchni około 80 ha.

Opryski rozpoczęto we wtorek wieczorem w Ogrodzie Zoobotanicznym, a specjalistyczna ekipa ma zaplanowane kolejne działania m.in. w Parku Miejskim, Parku Tysiąclecia czy wzdłuż Strugi Toruńskiej. Jak zapewnia Magdalena Winiarska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT, wszystkie opryski przeprowadzane są późnym wieczorem, aby nie szkodzić owadom zapylającym.

Kolejne miejsca, które zostaną poddane działaniom przeciwko meszkom to między innymi błonia nadwiślańskie przy Parku Miejskim, tereny zieleni przy schronisku dla zwierząt, park przy ul. Waryńskiego, pas zieleni wzdłuż Strugi Toruńskiej na osiedlu Chrobrego oraz tereny zieleni przy kościele, stadninie koni i szkole oraz skansenie Muzeum Etnograficznego w Kaszczorku. Ponadto akcja obejmie tereny zieleni przy szkole i kościele w Czerniewicach, zieleń przy tarasie widokowym na Wisłę (ul. Kujawska) oraz tereny zieleni przy szkole podstawowej na Rudaku.

Miasto zapewnia, że będzie monitorować sytuację i w razie potrzeby przeprowadzi dodatkowe opryski w innych miejscach, jak na przykład obszary imprez plenerowych (w tym Bulwar Filadelfijski przy AZS-ie, rejon Zamku Krzyżackiego i inne), zieleniec przy PKS, przystanki autobusowe i tramwajowe, tereny przykościelne i inne.