Opóźnienia w otwarciu parkingów Park and Ride wynikające z problemów z systemem biletów turystycznych

Parkingi typu Park and Ride, które miały pierwotnie zacząć funkcjonować na przełomie zimy i wiosny, doświadczają kolejnych opóźnień. Kolejne zapowiedzi sugerowały otwarcie w sierpniu, a następnie we wrześniu. Niemniej jednak, kolejne przesunięcie terminu jest nieuniknione ze względu na trudności związane z implementacją systemu biletów dla turystów.

Dwie planowane inwestycje wartości 32 milionów złotych, zlokalizowane przy ulicach Dziewulskiego i Olimpijskiej miały rozpocząć działanie 1 września. To już następne proponowane otwarcie, poprzednie bowiem miało mieć miejsce w sierpniu. Z powodu wprowadzenia nowego systemu biletowego, uruchomienie parkingów podczas wakacji okazało się niemożliwe. Podobna przyczyna może spowodować kolejne zwłoki we wrześniu.

Zgodnie z ostatnim komunikatem Miejskiego Zarządu Dróg, uruchomienie parkingów jest coraz bliżej. Nie mniej jednak, podczas spotkania w MZD 30 sierpnia, stwierdzono, że parkingi nie zostaną oddane do użytku 1 września. Głównym problemem jest nadal system umożliwiający zakup biletów parkingowych oraz komunikacji miejskiej. Tworzenie takiego systemu wymagało od programistów integrowania obu tych funkcji. W Toruniu wprowadzono również innowacyjne rozwiązanie – bilet turystyczny na 72 godziny.

Głównym źródłem problemów prowadzących do opóźnienia otwarcia parkingów Park and Ride okazał się wspomniany bilet turystyczny. Umożliwia on podróże komunikacją miejską dla sześciu osób przez 72 godziny za cenę 45 zł.

Specjaliści ciągle pracują nad uruchomieniem systemu i w najbliższym czasie przewidziane są kolejne testy. Czas ich trwania jest nieznany. Parkingi zostaną otwarte dopiero po pełnym dostosowaniu systemu obsługi płatności do regulaminu ich działania.