Koncert z okazji upamiętnienia dwudziestolecia traktatu akcesyjnego w Arenie Toruń

W najbliższą niedzielę, 24 września, Arena Toruń stanie się miejscem niecodziennego zdarzenia. Najbardziej renomowane polskie głosy zagrają koncert pod hasłem „WOLNOŚĆ!”, skupiając się na różnych aspektach i interpretacjach tego kluczowego dla każdego człowieka pojęcia.

Rok 2023 to moment szczególny dla Polski – upływa wówczas dwadzieścia lat od czasu, gdy nasz kraj podpisał traktat akcesyjny. Zawarty w Atenach w 2003 roku, dokument ten otworzył drogę do integracji Polski oraz kilku innych państw Europy Środkowej i Południowej z Unią Europejską.

Obecny rok jest także okazją do refleksji nad kończącym się cyklem unijnym, który przyniósł regionowi Kujaw i Pomorza szereg istotnych inwestycji. Marszałek Województwa, Piotr Całbecki, wyraża pragnienie wspólnego celebrowania faktu przynależności do Wspólnoty, która promuje wartości takie jak demokracja i szacunek dla drugiego człowieka, a także gwarantuje stabilny rozwój swoim członkom.

Całe wydarzenie jest współfinansowane z Funduszy Europejskich. Scenę wypełniać będą najpopularniejsi polscy twórcy muzyczni, między innymi Kayah, Małgorzata Ostrowska, Natasza, Kamil Bednarek, Tomasz Organek, Grzegorz Hyży i Grubson. Ich występy w niepowtarzalnej scenerii muzycznej i wizualnej mają na celu przypomnienie o wolności – wartości nadrzędnej dla obywateli Unii Europejskiej. Wolności obywatelskiej, demokratycznej, możliwości decydowania o sobie i swoim życiu. Jak zaznacza kurator wydarzenia, Jan Świerkowski, obecne realia międzynarodowe pokazują, że wolność nie jest wartością daną raz na zawsze.

Udział w koncercie jest całkowicie bezpłatny.