Klucze do nowych mieszkań dla najlepszych absolwentów toruńskich uczelni – podsumowanie 9. edycji programu "Mieszkanie dla Absolwenta"

Program „Mieszkanie dla Absolwenta”, realizowany w Toruniu już od dziewięciu edycji, pozwolił pięciu utalentowanym absolwentom uniwersytetów tego miasta na otrzymanie kluczy do nowych mieszkań od Prezydenta Torunia. Program ten powstał z myślą o wspieraniu tych, którzy po ukończeniu studiów zdecydowali się pozostawić swoje talenty w Toruniu, podejmując pracę lub kontynuując naukę na studiach doktoranckich.

Decyzja o laureatach tegorocznej edycji programu zapadła w listopadzie 2023 roku. Od początku realizacji programu w 2015 roku, przyznano już łącznie 38 mieszkań dla wybitnych uczestników. W tym roku Komisja ds. realizacji programu „Mieszkanie dla Absolwenta” rozpatrzyła 8 zgłoszeń, a ostatecznie wybrano pięć osób, które otrzymały lokale mieszkalne przy ul. Podgórna 83, Reja 29, Fałata 75 i Rydygiera 6.

Mieszkania, które trafiają do rąk absolwentów, mają średnią powierzchnię około 40 m2 i są to lokale jedno- lub dwupokojowe. Przed przekazaniem nowym właścicielom, każde z nich przeszło gruntowny remont, w którym wymieniono między innymi instalacje wodne, kanalizacyjne i gazowe oraz posadzki i wykładziny. Średni koszt renowacji wyniósł od 60 do 70 tysięcy złotych, a tam gdzie konieczna była zmiana systemu ogrzewania – ok. 100 tysięcy złotych. Łącznie na remonty wszystkich lokali wydano blisko 360 tysięcy złotych.

Czynsz najmu mieszkań oscyluje między 6,71 a 7,38 złotych za metr kwadratowy, a do kwoty tej doliczane są opłaty uzależnione od zużycia mediów takich jak woda, ogrzewanie, gaz czy też wywóz nieczystości. Umowy najmu zawierane są na okres maksymalnie pięciu lat, ale nie dłużej niż na czas trwania zatrudnienia absolwentów. Po tym czasie możliwe jest przedłużenie umowy najmu na czas nieoznaczony po uzyskaniu pozytywnego stanowiska Komisji Mieszkaniowej oraz Komisji RMT.

Podczas oceny kandydatów Komisja bierze pod uwagę takie kryteria jak średnia ocen uzyskanych podczas studiów, publikacje naukowe, udział w konferencjach i seminariach naukowych, wystawach artystycznych i projektach badawczych czy zgłoszenia patentowe. W tegorocznej edycji programu, nagrody trafiły do rąk Pawła Nowaka, Anny Laskowskiej, Roksany Herbasz, Krystiana Lachora oraz Oliwii Gemzy.

Program „Mieszkanie dla absolwenta” jest realizowany zgodnie z uchwałą numer 520/20 Rady Miasta Torunia z dnia 19 listopada 2020 roku. Absolwenci toruńskich uczelni mogą składać swoje wnioski co roku do końca lipca.