Kampania ekologiczna w Toruniu: Europejski Dzień bez Samochodu

Zbliża się wyjątkowa okazja dla torunian do zaangażowania się w działania na rzecz środowiska naturalnego. Już za tydzień, w mieście nad Wisłą, rozpocznie się obchodzenie „Europejskiego Dnia bez Samochodu”. W ramach tych uroczystości, mieszkańcy Torunia otrzymają możliwość korzystania z publicznego transportu miejskiego całkowicie za darmo.

Według danych zebranych przez urzędników, liczba zarejestrowanych pojazdów w Toruniu przekracza sumę 150 tysięcy, z czego samochody osobowe stanowią aż 75%. To sugeruje, że przeciętnie jeden mieszkaniec posiada własny samochód, biorąc pod uwagę, że populacja miasta wynosi około 170 tysięcy osób.

Jednakże, masowy użytek samochodów to niekorzystna informacja dla naszej planety. Zwiększona emisja spalin ma destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. Corocznie zauważalny jest wzrost dni, podczas których poziom zanieczyszczenia powietrza jest uznawany jako „szkodliwy”. Wobec tego urzędnicy prowadzą kampanię promującą korzystanie z transportu publicznego lub rowerów jako alternatywy dla samochodów.

W ramach tej inicjatywy, Toruń zaangażuje się w obchody „Europejskiego Dnia bez Samochodu” już 22 września. W tym dniu, transport miejski będzie dostępny dla mieszkańców miasta bez żadnych opłat. Jedynym wymogiem będzie posiadanie przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego.

Dzień później, 23 września, urzędnicy toruńscy zapraszają wszystkich do aktywności na świeżym powietrzu – rowerowego rajdu. Trasa o długości prawie 30 kilometrów będzie prowadzić na północ od Torunia, a finał wyścigu planowany jest w Zajezdni Tramwajowej MZK w Toruniu. Tego samego dnia odbędzie się również ekopiknik oraz dni otwarte w Zajezdni przy ulicy Sienkiewicza.