Jak poprawnie wybrać biuro rachunkowe?

Wybranie dobrego biura rachunkowego, do obsługi Swojej firmy to już nie lada wyzwanie. Od właściwego wyboru bardzo, dużo zależy przez wykonywanie poprawnych rozliczeń z urzędem skarbowym, a także ewentualnym błędem w takich rozliczeniach może prowadzić do poważnych konsekwencji.


Także wybierając owe biuro rachunkowe do obsługi Twojej firmy, należy wziąć parę rzeczy pod uwagę i dokładnie sprawdzić kilka związanych z tym kwestii. Najbardziej istotną rzeczą będzie sprawdzenie, czy takowe biuro rachunkowe posiada certyfikat księgowy Ministra Finansów. Sprawdź, też dokładnie czy przedstawiony dokument jest aktualny i rzeczywiście został on wydany przez Ministra Finansów. To bardzo ważne! Kolejną istotną kwestią. Którą musisz wykonać to czy jest ważna polisa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, w skrócie OC. Wykupienie owej polisy przez biuro jest zabezpieczeniem przed popełnieniem ewentualnego błędu, ale świadczy też, iż prowadząca biuro traktuje swoją pracę jak i klientów na poważnie.


Warto między innymi przyjrzeć się czy te biuro, które zostało wytypowane przez Ciebie objęło ubezpieczeniem, równie ważne czynności, które nie podlegające obowiązującego ubezpieczeniu przykładowo rozliczenie z ZUS, tam też mogą powstać nieoczekiwane błędy, za które masz prawo domagać się odszkodowania.
Pamiętaj, iż za błędy księgowe odpowiedzialność przed owym urzędem skarbowym ponosisz niestety Ty jako owy podatnik, a dopiero wówczas przysługuję Tobie prawo do ewentualnego odszkodowania. Biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe swego klienta, wobec fiskusa i pamiętaj, że nie ma tu znaczenia treści umowy jaką zawrzesz z biurem to Ty jako podatnik i tylko Ty odpowiadasz za swoje podatki.


Pamiętaj, również żebyś sprawdził jak podchodzi takowe biuro do indywidualnych klientów, warto też wiedzieć, by unikać dużych korporacji i biur, ponieważ Ty i Twoja firma zginie gdzieś daleko w tym całym tłumie. Ważną, też kwestią, która może mieć, również duże znaczenie dla Ciebie jest sprawdzenie czy w takim biurze pracują osoby z doświadczeniem w różnorodnych dziedzinach, typach firm czy formach rozliczeń.
Sprawdź szczegółowo czy biuro ma już jakieś doświadczenie w prowadzeniu księgowości małych firm, takich jak Twoja. Jeżeli wybrane przez Ciebie biuro obsługuje tylko duże firmy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja firma nie będzie obsługiwana profesjonalnie i dobrze jakbyś tego wymagał.


Na koniec tego artykułu trzeba pamiętać, że przy wyborze biura rachunkowego, ważne jest przeanalizowanie ofert cen, również pod kątem Swoich możliwości. Zawsze szukaj najniższych cen, warto jednakże zastanowić się gdzie jest granica między dobrą obsługą a niską ceną cenową. No i na sam samiutki koniec, jeśli takowe biuro nie zostało polecone przez osobę, którą znasz poszukaj osoby, która korzystać bądź korzystała z owego biura i sprawdź jego referencje.