III Noc Muzeów w Toruniu. Pod niebem Kopernika

Wizyty w muzeach Torunia podczas nocy są gwałtownie zwiększone, a czekać na dostęp do wieży ratuszowej wiąże się z koniecznością stania w długich kolejkach. Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje już trzecią odsłonę Nocy Muzeów, której temat przewodni „Pod niebem Kopernika” wiąże się z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa.

Podczas tej wyjątkowej nocy będzie możliwość zwiedzenia tak znanych miejsc jak Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika czy Muzeum Historii Torunia mieszczące się w Domu Eskenów. Wśród zaplanowanych atrakcji znajdą się oprowadzania, prelekcje, pokazy, a także liczne działania edukacyjne.

Jak zdradza Marcin Zdanowski z Muzeum Okręgowego w Toruniu, najistotniejszym punktem programu będzie otwarcie najnowszej wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”. Ta ekspozycja jest wynikiem współpracy toruńskiego Muzeum Okręgowego z licznymi ważnymi instytucjami kulturalnymi zarówno z kraju, jak i poza jego granicami. Wystawa przedstawia wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze osiągnięcia i dokonania.

Kolejnym ważnym punktem programu jest premiera filmu „Koniec, który wieńczy dzieło”, który towarzyszy nowej wystawie. Dodatkowo przewidziane jest spotkanie z twórcami i aktorami uczestniczącymi w tym projekcie.