Ekstremalne warunki pogodowe w województwie Kujawsko-Pomorskim: ostrzeżenia IMGW o burzach i upałach

Zgodnie z najnowszymi prognozami, czwartek 27 czerwca zapowiada się jako jeden z najbardziej upalnych dni bieżącego roku. W całym województwie kujawsko-pomorskim temperatura ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Wieczór natomiast może przynieść burze, dodają do prognozy nastroju niepokoju.

Prognozy na czwartek 27 czerwca sugerują, że w naszym regionie mogą pojawić się temperatury porównywalne z tropikalnymi. To bez wątpienia będzie, jak na razie, najgorętszy dzień tego lata.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że termometry w naszym regionie mogą pokazać nawet do 33 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że tak wysokie temperatury odnotowuje się w cieniu, a więc w pełnym słońcu może być jeszcze goręcej! Z tego powodu na terenie całego województwa obowiązuje drugostopniowe ostrzeżenie przed upałami. Planując wyjście poza dom, szczególnie popołudniu, warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy i dużą ilość wody do picia.

Wieczór może przynieść burze, spowodowane gorącym powietrzem. Aktualnie wydane zostało pierwszostopniowe ostrzeżenie przed burzami dla zachodniej, centralnej i południowej części regionu, co obejmuje powiaty: sępoleński, nakielski, żniński, bydgoski, inowrocławski, mogileński, radziejowski, włocławski, aleksandrowski oraz lipnowski. Burze mogą pojawić się między 15 a 23 godziną. Spodziewane są opady od 20 do 35 mm/m², a porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 70 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu.

Pierwszostopniowe ostrzeżenie IMGW zapowiada warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą prowadzić do zniszczeń materialnych oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Realizacja działań w obliczu tych czynników może być utrudniona i niebezpieczna. Można spodziewać się różnych utrudnień, w tym opóźnień komunikacyjnych, zakłóceń w organizacji imprez plenerowych lub nawet ich odwołania. Zaleca się zachowanie ostrożności oraz śledzenie informacji o stanie pogody.

Przez cały najbliższy weekend pogoda ma utrzymywać się w ciepłej tonacji. W piątek i sobotę termometry mają pokazać 27-28 stopni, a w niedzielę temperatura znowu ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza.