Decydujący etap prac nad konstrukcją lewoskrętu na ulicy Poznańskiej w Toruniu

Na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Prüfferów, w Toruniu, obecnie trwają prace związane z budową lewoskrętu. To oczekiwana przez mieszkańców inwestycja, która ma na celu zwiększenie płynności ruchu i bezpieczeństwa w tym rejonie. Przy tej okazji powstaje również parking, który pomieści 45 aut.

Odcinek ulicy Poznańskiej od numeru 49, czyli na wysokości klasztoru Franciszkanów, do skrzyżowania z ulicą Hallera jest zamknięty dla ruchu od 16 września. Na tych terenie firma ONDE S.A. prowadzi prace zmierzające do stworzenia lewoskrętu na skrzyżowaniu Poznańskiej i Prüfferów. Pierwszym etapem było sfrezowanie starej nawierzchni oraz przeprowadzenie robót rozbiórkowych. Obecnie wykonawca skupia się na przebudowie kanalizacji deszczowej, co jak zauważył Jakub Ludwig, kierownik budowy, ze względu na głębokie posadowienie kanałów – aż 7 metrów – jest najtrudniejszym elementem projektu.

Modernizacja obejmuje też konieczność zmiany geometrycznej skrzyżowania Poznańska/Prüfferów, co wiąże się z przebudową sieci teletechnicznej i oświetlenia ulicznego. Te prace realizowane są równocześnie z budową kanalizacji. Przebudowywany odcinek, o długości prawie 180 metrów, na całej swojej długości otrzyma nową nawierzchnię asfaltową.

Na podstawie umowy, wykonawca ma czas do 30 listopada na zakończenie prac nad tą inwestycją. Głównym celem budowy lewoskrętu jest poprawa płynności ruchu na ulicy Poznańskiej oraz zwiększenie bezpieczeństwa podczas skręcania z ul. Prüfferów w ul. Poznańską. Po ukończeniu inwestycji, bezpieczeństwo pieszych także zostanie zwiększone. Koszt tej inwestycji wynosi prawie 3 miliony złotych.

W czasie trwania prac drogowych, wprowadzony został objazd drogami Hallera, 63. Pułku Piechoty, Andersa i Drzymały.