9. Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Polskich

W Toruniu w dniach 26-28 maja 2023 roku odbywa się 9. Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Polskich pod hasłem „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”. W ramach tego wydarzenia, nauczyciele z polonijnych placówek edukacyjnych z różnych zakątków świata spotykają się w naszym mieście.

Uroczysta inauguracja zjazdu miała miejsce 26 maja 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim. Wzięli w niej udział przedstawiciele pedagogów polonijnych z całego globu. Obecni byli również Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który reprezentował Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę, oraz przedstawiciele samorządu i organizacji edukacyjnych, w tym tych związanych z diasporą polską. Gospodarzami wydarzenia są prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – Dariusz Bonisławski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego – Piotr Całbecki, reprezentowany przez członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia, oraz prezydent miasta – Michał Zaleski.

„Wszystkim organizatorom, uczestnikom i promotorom tego toruńskiego zjazdu – zwłaszcza środowisku „Wspólnoty Polskiej” czy Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – bardzo dziękuję za sympatię dla Torunia i ponowny wybór naszego miasta na miejsce Państwa spotkania” – zwrócił się do zebranych prezydent Michał Zaleski, nawiązując do faktu, iż nasze miasto gościło już to wydarzenie w 2019 roku.