Powiew nowoczesności w leczeniu uzależnień młodzieży – Toruń inauguruje ekspansywny ośrodek terapeutyczny

Problem narastających uzależnień, takich jak alkoholizm, używanie substancji psychoaktywnych czy nadmierne korzystanie z komputera, szczególnie wśród młodszej populacji, jest dziś coraz bardziej widoczny. Toruń jednak nie pozostaje bierny wobec tego zjawiska i oferuje jedną z najlepszych struktur pomocy dla młodzieży walczącej z nałogami w całym kraju. W czwartek, 7 marca, nastąpiło uroczyste otwarcie nowego oddziału, który ma jeszcze bardziej wesprzeć terapeutów w ich ważnej pracy.

Specjalistyczny Młodzieżowy Oddział Leczenia Uzależnień, działający całą dobę, umiejscowiony jest przy Włocławskiej ulicy i stanowi integralną część Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. Od 2002 roku oddział ten gromadzi pacjentów w wieku od 14 do 21 lat.

Wcześniejsza siedziba ośrodka była nieco zużyta przez czas, ale teraz pacjenci mają do dyspozycji świeżo powstały obiekt. Ten nowy budynek został częściowo sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego za lata 2014-2020. Jak mówi marszałek Piotr Całbecki, ośrodek ten jest słynny w całym kraju, nie tylko za skuteczność leczenia uzależnień u dzieci, ale również u dorosłych.

Całbecki zwraca jednak uwagę, że powodzenie ośrodka nie opiera się wyłącznie na jego strukturze budowlanej czy nowoczesnym wyposażeniu, ale przede wszystkim na profesjonalizmie i zaangażowaniu terapeutów pracujących tam dla dobra młodzieży.

Nowo otwarty oddział jest prawie dwukrotnie większy od poprzedniego, zwiększając powierzchnię z 500 do około 1000 metrów kwadratowych. Ulokowane są tu 4-osobowe pokoje z łazienkami, sala terapeutyczna, sale do prowadzenia zajęć oraz siłownia.

Bartłomiej Jóźwiak, radny i dyrektor ds. technicznych ośrodka, podkreśla, że ta inwestycja to najważniejszy projekt zrealizowany przez ośrodek w ostatnich latach. Dzięki temu, nowy oddział pozwoli na zwiększenie liczby łóżek do 40 dla pacjentów Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień, co wpłynie na poprawę warunków i komfortu zarówno dla pacjentów, jak i terapeutów.