Nowe pomysły na rozwój turystyki w Toruniu: karta miejska i turystyczna

Od lat Toruń z tęsknotą oczekuje na wprowadzenie karty miejskiej. Teraz jednak, pojawiła się nowa propozycja – karta turystyczna, która już funkcjonuje z powodzeniem w kilku innych miastach Polski.

Inicjatywę wprowadzenia takiego rozwiązania zgłosił Bartosz Szymanski, działający w ramach klubu Aktywni dla Torunia. W swoim wniosku sugeruje, że prowadzenie prac nad kartą miejską powinno zostać zawieszone ze względu na plany wojewódzkie. Przy tym przypomina, że ideą TKM było również wprowadzenie udogodnień dla odwiedzających miasto turystów.

Szymanski jest zdania, że opracowywana karta powinna oferować różnego rodzaju zniżki na atrakcje turystyczne, a także umożliwiać korzystanie z komunikacji miejskiej czy parkingów typu Park&Ride. Takie rozwiązanie funkcjonuje już między innymi w Bydgoszczy, Gdańsku i Wrocławiu.

Pod koniec poprzedniego roku podpisano list intencyjny dotyczący współpracy z Bydgoszczą, Grudziądzem, Włocławkiem oraz Inowrocławiem. Celem tego porozumienia jest wprowadzenie regionalnej aplikacji MAAS. Dodatkowo, rysują się plany zmian w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, które zobowiązałyby samorządy do utworzenia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego. Z uwagi na te plany województwa prace nad kartą miejską zostały wstrzymane.

Jednakże, w czerwcu bieżącego roku wydawało się, że prace nad aplikacją są jeszcze na etapie planowania. W związku z tym wznowiono działania dotyczące karty miejskiej. W trakcie jest aktualizacja dokumentacji i planowane jest wprowadzenie biletomatów. Możliwe, że przetarg na realizację projektu zostanie ogłoszony już w czwartym kwartale tego roku.

Jest prawdopodobne, że w ramach realizacji projektu karty miejskiej zostanie wprowadzona opcja dla turystów. Na chwilę obecną wygląda na to, że możliwe stanie się to dopiero w następnej kadencji samorządowej.