Co można robić w Borach Tucholskich?

Bory Tucholskie to obszerny kompleks leśny położony w granicach administracyjnych dwóch województw: kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. Cechą charakterystyczną terenu jest przede wszystkim przewaga sosny wśród drzewostanu. Rejon Borów Tucholskich wyróżnia się także krystalicznie czystymi jeziorami oraz rzekami. Wszystko to, w połączeniu z niską urbanizacją, powoduje, że jest to idealne miejsce na spędzenie upojnych chwil sam na sam z naturą podczas rozmaitych outdoorowych aktywności.

Bory Tucholskie – skarb dla biologów!


Obszerny kompleks Borów Tucholskich jest rejonem występowania rozmaitych gatunków zwierząt oraz roślin. Z myślą o ochronie przyrody powołano park narodowy Bory Tucholskie, a także aż pięć parków krajobrazowych – Tucholski, Wdecki, Wdzydzki, Zaborski oraz Nadwiślański. Z tego też powodu, Bory Tucholskie sprawdzą się idealnie na urlop dla osób, które uwielbiają spacery po lesie, oddychanie świeżym powietrzem czy obserwacje rozmaitych gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Gratka dla rowerzystów!


Rejon Borów Tucholskich to także prawdziwa gratka dla rowerzystów i to niezależnie od wybieranego przez nich sprzętu. Teren obfituje w leśne, ciekawe trakty, które będą idealne dla osób z rowerami trekkingowymi czy górskimi. Okolica często wybierana jest także przez kolarzy z rowerami szosowymi – systematycznie zwiększa się bowiem siatka asfaltowych ścieżek rowerowych, tamtejsze drogi publiczne również utrzymane są na poziomie pozwalającym myśleć o szybkiej, sprawnej i satysfakcjonującej jeździe. Podsumowując – Bory Tucholskie pozwalają na pokonanie dziesiątek kilometrów tylko i wyłącznie w towarzystwie szumiących lasów, śpiewających lasów i gdzieniegdzie wyłaniających się krystalicznie czystych jezior.

Kajaki – chwila pełnego relaksu!


Wreszcie, przez Bory Tucholskie przepływają czyste, ale także niesamowicie malownicze rzeki – np. Brda lub Wda. W pogodne dni zieleń okolicznych lasów odbijająca się w wodzie wraz z błękitem pomorskiego nieba tworzą prawdziwy spektakl. Owe okoliczności natury dla wielu osób są wymarzonym sposobem na odpoczynek, relaks i naładowanie akumulatorów, szczególnie jeżeli na co dzień ich praca przynosi im wiele stresu. Najpopularniejszą rzeczną aktywnością pozostają kajaki. Można je wypożyczyć w bardzo wielu tamtejszych kurortach. Częstą praktyką jest urządzanie sobie całodniowych spływów, podczas których uczestnicy śpią w namiocie oraz godzinami kontemplują piękno otaczającej ich przyrody.

Bory Tucholskie – najpopularniejsze kurorty!


Miejscowości turystyczne położone w Borach Tucholskich mają raczej spokojny charakter. Życie tam wolno – nic zresztą dziwnego, bo ludzie przyjeżdżają tam właśnie po to, żeby zakosztować odrobiny spokoju. Swoistym centrum wśród tamtejszych kurortów jest miasto Chojnice, które leży w bliskim sąsiedztwie fragmentu kompleksu leśnego, na którym urządzono park narodowy. W bliskim sąsiedztwie jest też urokliwa miejscowość Swornegacie, w którym śmiało połączyć rowerowe wojaże z kajakarskimi spływami. Warto także zwrócić uwagę na Tucholę – od tego miasta nazwę zawdzięczają całe lasy i wokół tego miasteczka również znajdziemy wiele świetnych agroturystyk. Inne większe miejscowości w rejonie to m.in. Czarna Woda, Czersk czy też Cekcyn.